Medycyna akademicka ma jedno lekarstwo na boreliozę i koinfekcję, są nim antybiotyki. Na całym świecie toczą się jednak ostre spory, przez jaki okres stosować terapię antybiotykową i z jaką siłą (jakie dawki i ile rodzajów podawać antybiotyków jednocześnie). Istnieją dwa główne nurty tego sporu. Nazwiemy je zgodnie z nomenklaturą amerykańską, są to IDSA i ILADS. W Polsce obecne wytyczne NFZ w zakresie leczenia boliorozy są bardzo zbieżne z standardem IDSA.
IDSA - wg tego standardu borelioza to choroba, którą trudno nabyć i można ją bardzo łatwo wyleczyć. Leczenie w uproszczeniu polega na podawaniu jednego antybiotyku, najczęściej doksycykliny przez okres od 3 do 6 tygodni w zależności od stanu zaawansowania choroby. Wyjątkiem jest stwierdzenie neuroboreliozy, wówczas podaje się antybiotyk IV generacji dożylnie (Biotrakson lub Ceftriakson) w warunkach szpitalnych, który zdolny jest do przenikania bariery krew/mózg. Neuroboreliozę stwierdza się na podstawie badania płynu mózgowo-rdzeniowego. Po przeprowadzeniu terapii pacjenta uznaje się za wyleczonego, niezależnie od dalszego występowania czy też nie objawów chorobowych. Jeśli po leczeniu objawy występują dalej nazywane są "zespołem poboreliozowym". Przyczyna tego stanu jest różnie tłumaczona (trwałymi uszkodzeniami spowodowanymi przez chorobę, "nadwrażliwością pacjenta" itd...). Obecnie w USA odchodzi się od tego standardu leczenia, jako nieefektywnego, w najlepszym przypadku powodującego szybkie nawroty choroby (wg lekarzy IDSA jest to już "zespół poberiolozowy").
Nasz NFZ właściwie 1:1 kopiuje standardy IDSA.
ILADS - wg tego standardu borelioza to choroba, którą stosunkowo łatwo nabyć i bardzo trudno wyleczyć. Terapia antybiotykowa dobierana jest w zależności od stanu zaawansowania choroby. W przypadku wczesnej boreliozy zalecane jest leczenie trzymiesięczne. W przypadku boreliozy późnej (rok i więcej od zakażenia) standardem jest leczenie minimum roczne. Zakończenie leczenia boreliozy późnej, następuje po po dwumiesięcznym bezobjawowym okresie, jednak nie wcześniej niż rok od podjęcia leczenia. Terapia antybiotykowa wg standardu ILADS obejmuje znacznie większe dawki antybiotyków niż przy IDSA. Normą jest stosowanie kilku (3 do 5) antybiotyków jednocześnie. Również jednym z wykorzystywanych antybiotyków jest ceftriakson/biotrakson podawany dożylnie.
Nierzadko można spotkać chorych będących stale na agresywnej terapii antybiotykowej przez kilka lat bez rezultatów, a z drugiej strony bardzo wielu osobom już kilkumiesięczna kuracja usuwa większość objawów choroby. W Polsce jest wielu lekarzy leczących wg tego standardu, niestety jest to leczenie prywatne, nierefundowane przez NFZ. W zależnosci od kosztu usług medycznych w danym regionie, koszt terapii wg standardu ILADS (leki, suplementy, usługi pielęgniarskie, wizyty lekarskie) można szacować na od 1 500 złotych do 3 000 złotych miesięcznie.
Podejście ILADS wymaga olbrzymiej samokontroli w zakresie stosowania leków, suplementów i przede wszystkim restrykcyjnej diety. Nie przestrzeganie diety znacznie zwiększa destrukcyjny wpływ antybiotyków na nasz organizm i może nas wpędzić w równie groźną chorobę - Candidozę. Z naszego doświadczenia najtrudniejsze dla nas przypadki to osoby, które przeszły nieudaną terapię metodą ILADS. Organizm po odstawieniu antybiotyków jest często wycieńczony przewlekłą antybiotykoterapią, własna mikroflora nie istnieje (co bardzo obniża odporność organizmu) i wówczas przetrwała infekcja ma świetne warunki do rozwoju. Jest takie powiedzenie, które często słyszymy wśród osób, którym terapia ILADS nie dała efektów (lub nastąpił szybki nawrót), że prawdziwa borelioza zaczyna się właśnie po nieudanej terapii ILADS.
Z ostatnio opublikowanych w USA badań na grupie 3 900 osób (przez MyLymeData) wynika, że połowa chorych poddanych przewlekłej kuracji antybiotykowej nie zaobserwowała żadnej poprawy swojego stanu zdrowia, a u znacznej części z nich doszło jedynie do pogorszenia ... Jednocześnie tylko 13 % z grupy badanych określiło efekty przewlekłej terapii antybiotykowej jako bardzo dobre.
Terapia metodą BioRife
Jest to terapia wywodząca się i stosowana w Stanach Zjednoczonych. Do walki z objawami boreliozy i bakterii koinfekcji wykorzystuje się drgania pola elektromagnetycznego, generowanego przez lampę plazmową. Można ją stosować zarówno przed, w trakcie jak i po leczeniu kuracją antybiotykową. Nasze doświadczenie pokazuje, że jest to bardzo skuteczna metoda walki z objawami boreliozy, która wyjątkowo dobrze działa przy boreliozie i koinfekcjach.
Zapraszamy do naszych Centrów, w celu skorzystania z profesjonalnej terapii metodą BioRife. Używamy najlepszych na świecie maszyn Rife'a oraz stosujemy autorskie wyrafinowane kombinacje odpowiednich częstotliwości oddziaływania na patogeny.
Terapię można stosować na każdym etapie:
- zaraz po ukąszeniu kleszcza,
- na etapie rumienia,
- we wczesnej boreliozie (do roku od zakażenia),
- jak i w boreliozie późnej (umownie ponad rok od zakażenia).